Rodzaje zmarszczek na czole – pionowe i poziome zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole pojawiają się w pewnym wieku u każdego – proces powstawania zmarszczek jest bowiem w 100% naturalny, a starzenie skóry można spowolnić, choć ogólnie rzecz biorąc nie można mu zapobiec. Jakkolwiek jednak kurze łapki możemy ukryć pod okularami, a szyję pod golfem czy chustką, tak zmarszczki czołowe bardzo trudno jest ukryć – nawet po makijażem. Pojawiają się one zresztą dosyć wcześnie, jako zwykły skutek działania mięśni mimicznych twarzy. Gdy jesteśmy źli, zaskoczeni, sfrustrowani, rozżaleni – nasze czoło intensywnie pracuje, ukazując te wszystkie emocje poprzez marszczenie. W zależności od tego, jakie to uczucia, używamy różnych partii mięśni i w ten sposób powstają pionowe zmarszczki na czole, bądź zmarszczki poziome. W niniejszym artykule opowiemy więcej o obu rodzajach.

Zmarszczki – podstawowy podział

Choć zmarszczki w pewnym wieku pojawią się u każdego, nie u wszystkich ukazują się z tą samą intensywnością i w tym samym czasie. Warto wiedzieć, że wiele zależy po prostu od naszych genów, gdyż najczęściej skłonności do zmarszczek (podobnie jak do siwienia czy słabych zębów itp.) dziedziczymy w genach. Mamy jednak na nie olbrzymi wpływ – odpowiednia pielęgnacja i troska o swoją skórę może bowiem pomóc opóźnić ten proces! I to znacznie! Zmarszczki na czole tworzą się szybciej między innymi na skutek działania słońca. Intensywne opalanie może i sprawia, że skóra ładnie się brązowi, ale również mocno przesusza – a na suchej skórze zmarszczki widać zdecydowanie szybciej. Najdłużej cerą bez zmarszczek mogą się cieszyć posiadaczki i posiadacze cery tłustej – dlatego też odpowiednie nawilżanie i używanie kremów odżywiających może sprawić, że zmarszczki na czole będą płytsze, mniej widoczne i będą pogłębiały się wolniej. Skórę osłabia promieniowanie ultrafioletowe, lecz również i zanieczyszczenia powietrza oraz używki.

W ogóle osoby które nie dbają o kondycję swojego ciała i nie odżywiają się zdrowo muszą się liczyć z szybkim wystąpieniem zmarszczek – między innymi nawilżanie się od środka, czyli picie dużej ilości wody mineralnej sprawia, że i skóra zachowuje swoją elastyczność oraz gładkość (oprócz tego pamiętajmy o głębokim nawilżeniu skóry np. poprzez krem przeciwzmarszczkowy Richevon). Zmarszczki czołowe dzielą się na poziome oraz pionowe. Można powiedzieć, że po ich głębokości można poznać czyjś temperament i podejście do życia. Zmarszczki bowiem przede wszystkim pojawiają się na skutek działania mięśni mimicznych, związanych z przekazywaniem emocji i uczuć.

Pionowe zmarszczki na czole

Zmarszczka na czole pionowa najczęściej zwana jest też potocznie „lwią bruzdą”. Może być pojedyncza i głęboka, bądź złożona z wielu drobniejszych, ułożonych pionowo przy sobie zmarszczek. Zmarszczka nadaje twarzy groźne oblicze – pojawia się bowiem na skutek takich uczuć jak złość, irytacja czy gniew. Niekiedy jednak jest to wyraz inteligencji – w końcu również będąc skupieni, albo wypatrując czegoś intensywnie marszczymy brwi w ten sposób, tworząc między nimi pionową bruzdę.

W czasach młodości, gdy mięsień wraca na swoje miejsce zmarszczka pionowa na czole znika – w starszym wieku jednak skóra traci swoją elastyczność i w związku z tym bruzda po każdym zmarszczeniu brwi pogłębia się, aż w końcu jest widoczna również w spoczynku, gdy niczym się nie denerwujemy.

Poziome zmarszczki na czole

Zmarszczka na czole pozioma jest szczególnie irytująca, gdyż widoczna z daleka – nie można jej zasłonić okularami, a makijaż czasami po prostu w nią wpada i sprawia, że i tak ją widać. Może być tylko jedna, a może ich być więcej. Mowa tutaj o zmarszczkach nad brwiami, bądź biegnących poziomo przez całą przestrzeń czoła. Czasem występują nawet trzy – to trzy problemy, które szpecą zwłaszcza kobiety.

Zmarszczki poziome powstają w momencie, gdy jesteśmy czymś zaskoczeni, gdy coś nad zdziwiło lub zasmuciło, gdy czujemy żal. Zaskoczenie lub niedowierzanie ukazują się na całym czole, podczas gdy ból emocjonalny czy fizyczny, jak również wynikający ze współodczuwania (empatii) angażuje mocniej środek czoła. Po tym można szybko rozpoznać, czy ktoś jest zrelaksowany, czy tylko udaje. Dlatego lepiej by zmarszczka ta nie była widoczna na pierwszy rzut oka – może bowiem sprawiać, że inni ludzie będą nas mylnie oceniać. Na szczęście istnieje teraz wiele naturalnych i kosmetycznych sposobów, by się jej pozbyć.

6 komentarzy

 • Patka

  No a ja się kiedyś zastanawiałam czemu ta pionowa zmarszczka nazywa się lwia – ale jak sama zaczelam miec zmarszczki to juz wszystko jasne. Naprawde wyglada jak u lwa i do tego naprawde nadaje grozny wyraz twarzy..

 • olinka

  Dla mnie tylko dobre kremy z apteki czy jakies zabiegi sa wstanie pomoc

 • nastka

  Jeszcze zapomnieliscie napisać o genach.
  Często nawet mimo stosowania świetnych kremówi i maseczek to i tak zmarszczki są dość głębokie.
  Niestety nie każdy ma szczęście mieć mega gładką twarz bez żadnych zmian 🙂

 • Edyta

  U mnie w rodzinie każdy ma lwią zmarszczkę.
  Ja postanowiłam chodzić na botox jeśli tylko zacznie się u mnie taka obrzydliwość robić.

 • Inka

  No racja, richevon to fajny krem, ale nie na mega głębokie zmarszczki,
  bądźmy realistami! 😛 😛 😛

 • Lorina

  Te pionowe zmarszczki chyba są gorsze od poziomych ;/ np. lwia zmarszczka, prawie niemożliwa do usunięcia bez specjalistycznych zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *