Lwia zmarszczka a kwas hialuronowy – co warto wiedzieć?

Co to jest lwia zmarszczka i jak powstaje?

Lwia zmarszczka to jedna pionowa lub kilka równoległych pionowych bruzd powstających na czole pomiędzy brwiami. Często nazywa jest też „marszczonym czołem”, bądź „zmarszczką gniewu”, a jej umiejscowienie sprawia, że nadaje twarzy surowy i gniewny wyraz. Zazwyczaj pojawia się ona już w młodym wieku w wyniku silnego działania mięśni podczas częstego marszczenia brwi przy czytaniu, podczas skupiania się, czy przy wyrażaniu gniewu. Za każdym razem, gdy mięsień marszczący brwi kurczy się, ściągając brwi do środka uwydatniają się pionowe zmarszczki między nimi. W młodym wieku zwykle nie są one widoczne, gdy czoło jest rozluźnione, ale z wiekiem przy procesie starzenia skóry, jej wiotczenia i utraty tkanki podskórnej, zmarszczki zaczynają trwale się zarysowywać, stają się głębsze i bardziej widoczne również wtedy, gdy mięsień odpowiedzialny za marszczenie brwi jest całkowicie rozluźniony.

Sprawdź, jak działa joga twarzy, którą proponuje jejswiat.pl

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, wytwarzany przez fibroblasty, stanowiące główną populację komórek budujących naszą skórę i znajdujący się w niej w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie z kolei stanowi idealne środowisko do życia dla wszystkich komórek skóry. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest stymulowanie produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz ochrona wszystkich elementów skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co więcej ze względu na wysokie właściwości higroskopijne kwas hialuronowy potrafi wiązać duże ilości wody, przez co staje się naturalnym i bardzo skutecznym środkiem nawilżającym. Niestety w pierwotnym procesie starzenia się skóra traci zapasy kwasy hialuronowego, a co za tym idzie fibroblasty funkcjonują słabiej i wytwarzają coraz mniej włókien kolagenowych. W efekcie tego procesu dochodzi do ścieńczenia skóry, jej zwiotczenia i opadania. Poddając się powszechnie już stosowanemu procesu wstrzykiwania można zatrzymać naturalny kwas hialuronowy, odwrócić proces jego utraty i przywrócić skórze młodzieńczy wygląd.

Lwia zmarszczka a kwas hialuronowy

Iniekcja kwasu hialuronowego przeznaczona jest dla każdej kobiety i mężczyzny, którym przeszkadzają gniewnie wyglądające, trwałe bruzdy na czole pomiędzy brwiami. Zwykle zaczynają być widoczne po 40 roku życia i przede wszystkim u osób o silnej mimice brwi.

Z kolei zabieg polega na wstrzyknięciu odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego. Zazwyczaj podaje się go przy użyciu igły, kilkakrotnie nakłuwając skórę wzdłuż każdej zmarszczki, ale równie popularnym sposobem jest podawanie kwasu za pomocą cieniutkiej kaniuli, nakłuwając tylko raz po jednej stronie bruzdy, a potem rozprowadzając preparat w płaszczyźnie skóry tak by „wypchnąć”: bruzdę do góry. Cały proces zakończony jest masażem skóry, który ma na celu równomierne rozprowadzenie wstrzykniętego preparatu.

Warto również zaznaczyć, że zawsze na 30-40 minut przed zabiegiem skóra poddawana jest znieczuleniu za pomocą kremu znieczulającego. Dodatkowo miejsca, w których wprowadzania kaniuli mogą być znieczulane zastrzykiem ze środkiem stosowanym w znieczuleniach stomatologicznych.

Po zabiegu bruzdy pomiędzy brwiami ulegają znacznemu spłyceniu, a skóra w tym miejscu jest zdecydowanie gładsza. Należy jednak pamiętać, że kwas hialuronowy przez jakiś czas zwiększa swoją objętość absorbując wodę, więc kilka tygodni (3-4 tygodni) po zabiegu, efekty będą jeszcze widoczniejsze. Satysfakcjonujące efekty iniekcji, w zależności od wieku, osiąga się po 1-3 zabiegów, z kolei rezultaty utrzymują się średnio do 6 miesięcy i decyduje o tym przede wszystkim wiek pacjenta, siła mięśnia marszczenia brwi, rodzaj zastosowanego preparatu oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Po upływie 6 miesięcy można oczywiście powtórzyć proces stosując tzw. zabiegu podtrzymujące, które wymagają mniejszej objętości preparatu, bo efekt restrukturyzacji skóry pozostaje na znacznie dłużej.

Zalecenia przed zabiegiem

Zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważne jest natomiast by pacjent był przede wszystkim zdrowy. Należy również pamiętać by już tydzień przez zabiegiem nie zażywać aspiryny, czy innych leków obniżających krzepliwość krwi. Z kolei osoby z problemem powracającej opryszczki powinny 2 dni przed zabiegiem zacząć profilaktyczne stosowanie acyklowiru.
Po samym zabiegu trzeba natomiast dbać o skórę w miejscu, w którym zastosowana została iniekcja poprzez nakładanie specjalistycznego kremu kojącego.

Kiedy zniknie zaczerwienienie, bolesność, stwardnienie skóry i siniaki, można powrócić do swoich codziennych nawyków pielęgnacyjnych.

Jeśli zaś chodzi o nie – należy szczególną uwagę zwrócić na nawilżenie skóry np. kremem przeciwzmarszczkowym Richevon.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nadwrażliwość na kwas hialuronowy lub alergia na któryś z pozostałych składników stosowanego preparatu.

  • Choroba autoimmunologiczna.
  • Przebyte wcześniej zabiegi z wypełniaczami trwałymi, stosowane na ten sam obszar skóry.
  • Młodzież do 18 roku życia.
  • Kobiety w ciąży i matki karmiące.
  • Infekcja wirusem opryszki.
  • Aktywne zakażenia bakteryjne skóry.
  • Skłonność do przerostu blizn.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *