Czy od uśmiechu mogą się pojawić zmarszczki przy ustach?

Czy rzeczywiście optymizm i szczęście mogą doprowadzić do powstawania niekorzystnych bruzd na twarzy? Okazuje się, że tak. Podczas uśmiechu pracują praktycznie wszystkie mięśnie twarzy. Skóra napina się i rozluźnia. Jeśli taki proces powtarzany jest kilka, kilkanaście razy dziennie to mięśnie tracą zdolność do całkowitego wygładzania. Skóra staje się wtedy wiotka, a wgłębienia zostają utrwalone.

Skóra na twarzy jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Co więcej, to właśnie ta część ludzkiego ciała jest stale narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie można potwierdzić, że zmarszczki wokół ust powstają jedynie w czasie uśmiechu. Fakt, że zmarszczki mimiczne, czyli takie, które pojawiają się w wyniku nadmiernej mimiki i gestykulacji mięśni twarzy powstają jako pierwsze. Zauważyć je można już po 20-tym roku życia, wyraźne stają się zwykle po 30-tych urodzinach. Bruzdy mogą powstawać nie tylko poprzez uśmiechanie się, ale także wyrażanie złości i smutku. Tak naprawdę każdy grymas osłabia mięśnie i skórę twarzy, nawet mówienie.

Przyczyn powstawania zmarszczek w okolicach ust jest więcej. Naturalny proces starzenia się skóry to tylko jedna z nich. Zmarszczki przy ustach pojawią się szybciej, jeśli skóra będzie nazbyt często wystawiana na działanie promieni słonecznych. Ponadto, stanie się wiotka w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety, korzystania z używek (alkohol, kawa, papierosy), stosowania źle dobranych kosmetyków oraz tych niskiej jakości. Na skórę destrukcyjnie działa też zanieczyszczone środowisko, czyli smog oraz substancje chemiczne.

Jak powstają zmarszczki przy ustach?

Jak głosi dobrze znane powiedzenie, „Śmiech to zdrowie”. Oczywiście, nie powinniśmy z niego rezygnować, bo to nasz dobry humor wyzwala hormon szczęścia, endorfiny, czyli tak potrzebną witaminę D. Prawdą jest jednak, że uśmiech przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, które bagatelizowane w pierwszej fazie rozwoju, będą powodować głębokie, szpecące bruzdy.

Kiedy na twarzy pojawia się uśmiech, mięśnie twarzy napinają się i ciągną ku górze, aż do uszu. Właśnie wtedy od ust do policzków są widoczne wgłębienia. Za każdym razem mięśnie stają się coraz słabsze, a skóra coraz mniej napięta. Wraz z wiekiem spada też produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, skóra robi się cieńsza, mięśnie zanikają. Wgłębienia, które pojawiały się tylko w czasie uśmiechu, w końcu zostają na twarzy na stałe. Nie jest to dobra wiadomość natomiast z całą pewnością nie można przestawać się śmiać. Istnieją dzisiaj skuteczne sposoby, dzięki którym zmarszczki przy ustach mogą być całkowicie zniwelowane.

Jak usunąć zmarszczki w okolicach ust?

Najłatwiej im zapobiegać, czyli stosować metody, dzięki którym proces ich powstawania zostanie spowolniony. Doskonała jest joga twarzy, przy czym należy stosować ją regularnie, w długim czasie (przy jednoczesnym stosowaniu np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon). Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek mimicznych lub znacznie je złagodzić, można wykonywać następujące ćwiczenia:

  • mocne ściskanie warg,
  • układanie ust w całusa,
  • układanie ust na kształt litery „O”,
  • wystawianie języka,
  • poruszanie nosem.

Każde z tych ćwiczeń należy wykonywać co najmniej przez 10 sekund, w 2-3 seriach. Codzienna joga twarzy ma trwać przynajmniej 2 minuty. Najlepiej wykonywać ją wieczorem, po dokładnym demakijażu twarzy. Warto również wypróbować metod na zapobieganie.

Jeśli bruzdy są już wyraźnie widoczne, dobrym sposobem na ich wygładzenie są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Mowa tu o nieinwazyjnych zabiegach z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, wypełnianiu bruzd preparatem z kwasem hialuronowym i witaminami oraz ostrzykiwanie zmienionych partii botoksem, który unieruchamia mięsień, czasowo wygładzając zmarszczki mimiczne.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *