Co to zmarszczki statyczne?

Zmarszczki statyczne to te, które są wynikiem spadku dermoplastyczności. Powstają w naturalnym procesie starzenia się skóry. Już po 20 roku naszego życia, skóra produkuje o 2% mniej kwasu hialuronowego, który ma ja nawilżać oraz kolagenu, który ma sprawiać, że będzie optymalnie napięta. Efekty widać po kolejnych kilku latach. Pierwsze zmarszczki stają się problemem po 30 roku życia. To również wtedy kobiety decydują się najczęściej na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które mają ukryć powstałe niedoskonałości. Mowa o kobietach, ponieważ to niestety one narażone są na wcześniejsze występowanie bruzd statycznych. Ich skóra jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż skóra mężczyzn. To również od nich wymaga się nienagannego wyglądu. Wraz z obowiązującym kanonem piękna, mamy zachować młody wygląd jak najdłużej, a każda oznaka starości wpływa niekorzystnie na naszą atrakcyjność zewnętrzną.

Jak powstają zmarszczki statyczne?

Naskórek podtrzymywany jest przez włókna kolagenowe oraz elastynę. Wraz z wiekiem dochodzi jednak do uszkodzeń tychże włókien i mniejszej produkcji elastyny. Skóra nie ma już tendencji do natychmiastowego odnawiania się, przez co wyraźnie zmniejsza się jej naprężenie. Mięśnie znajdujące się pod skórą osłabiają się, a powstające załamania skóry utrwalają się. Niedobór kwasu hialuronowego sprawia z kolei, że skóra staje się przesuszona, jest ziemista i wiotka.

Nie pomagają również czynniki zewnętrzne, które na skórę działają destrukcyjne. Zmarszczki statyczne mogą wynikać z nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, smog czy dym nikotynowy. Same również doprowadzamy do szybszego pojawiania się bruzd poprzez stosowanie nieodpowiednio dobranych środków pielęgnacyjnych, złej higieny oraz korzystanie z niskiej jakości kosmetyków kolorowych. Kolejną przyczyną może być zbyt uboga w witaminę A, C oraz E dieta, nałóg papierosowy czy korzystanie z używek, takich jak kawa i alkohol. Udowodniono też, że nasza skóra będzie starzeć się szybciej w wyniku przewlekłego przemęczenia i stresu.

Jak rozpoznać zmarszczki statyczne?

To załamania skóry, które utrwalają się i pogłębiają w wyniku mimiki naszej twarzy. Widać je od kącików ust aż do skrzydełek nosa (bruzdy nosowo wargowe), od kącików ust do podbródka (zmarszczki smutku), nad górną wargą (zmarszczki palacza), w okolicach oczu (kurza łapki i dolina łez) oraz na czole (lwia zmarszczka). Z czasem powstaje ich coraz więcej. Ich cechą charakterystyczną jest symetryczność, najczęściej występują w postaci pionowych linii.

Jak usuwać zmarszczki statyczne?

Niestety, wraz z wiekiem zmarszczki tego typu stają się coraz głębsze, przez co oszpecają naszą twarz. Uznaje się, że bruzdy starcze mogą dodawać nam nawet 10 lat. Warto więc usuwać je, kiedy tylko stają się widoczne, bo im głębsze, tym trudniej będzie się ich pozbyć.

Najlepsze efekty uzyskać można dzięki zabiegom wypełniającym. To preparaty odżywcze na bazie kwasu hialuronowego, które wstrzykuje się dokładnie w linię załamania skóry. Kwas hialuronowy wypełnia bruzdę, a substancje odżywcze pobudzają uszkodzone tkanki skóry do naturalnej regeneracji.

Sam zabieg trwa kilka minut i zmarszczka zostaje natychmiast wygładzona. Finalny efekt widoczny jest natomiast dopiero po kilku tygodniach, bo tyle trwa całkowita regeneracja skóry. Twarz pozostaje gładka przez około 6 miesięcy, po czym można ponownie wykonać zabieg.

Aby cieszyć się dłużej efektami tych zabiegów, należy zadbać o głębokie nawilżenie skóry np. poprzez stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

5 komentarzy

 • Magdzia

  Kurcze ja mam 20 lat i przez przeczytanie tego posta bede sie teraz stresowac ze zmarszczki niedługo będę miała 🙁

 • Gaba

  Dolina łez – to brzmi jak nazwa dla jakiegoś filmu a nie rodzaju zmarszczki haha

 • bożena

  No niestety na takie zmarszczki to tylko ostrzykiwanie. Ja mam na szczescie (a raczej mialam) na czole tylko takie dosc plytkie i po smarowaniu richevonem dzien w dzien przez półtora miesiąca juz ich tak nie widać

 • Alka

  Z kawy to na pewno nie zrezygnuję – a jeszcze niedawno słyszałam że właśnie ma dużo dobrych właściwości więc nie sądzę żeby aż tak szkodliwa była na skórę

 • Marieda

  Witam, ktoś kupował Richevon? Jak wrażenia? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *